Рух добровольців Простір свободи

Рух добровольців

"Простір свободи"

Ми у Facebook


Хто ми

Новини

Фотогалерея

Відео

Проекти

Наша структура

Як до нас приєднатися

Контакти

Наша кнопка:


Партнери:ЗДАЙ КРОВ / ВРЯТУЙ ЖИТТЯ
maidan.org.ua

greencubator


У пошуках Аратти

Павлина СЕМИВОЛОС,    "Дзеркало тижня"

Багато хто, на жаль, навіть не усвідомлює істинної цінності, неординарності й масштабності того, що залишили нам далекі предки. Багато кому до нього й геть немає діла. Частина цього скарбу розкрадена, продана за тридцять срібняків і нині тішить самолюбство закордонних колекціонерів чи вітчизняних хазяїв високих кабінетів... Проте унікальна духовна й матеріальна спадщина все-таки збереглася. Дійшла до наших днів і краса. Неземна, чарівна, сакральна краса феноменального явища під назвою «трипільська культура». Явища, яким ми справді можемо пишатися перед усім світом.

Трипільська цивілізація з’явилася 7500 років тому. Вона на 2500 років старша за шумерську. Що вже казати про єгипетську та китайську, які виникли набагато пізніше?! Трипільці першими на Землі стали сіяти хліб, дали світу перше колесо, першими одомашнили коня та навчилися схрещувати рослини. Саме в трипільців (за три тисячі років до китайців!) з’явився символ Інь-Янь, знак Сонця — Сварга (Свастика) і знак Хреста. Саме трипільці дали назви майже всім відомим нині сузір’ям і створили найдавніший у світі місячний календар.

Цілковито оригінальні трипільські орнаменти — одна з найдавніших знакових систем Землі. Досконала ритміка, насиченість символами дихають потужною первісною магією й водночас незвичайна гармонією та умиротворенням. Поєднання окремих знаків-символів давало трипільцям змогу записувати в орнамент цілі «тексти». Ось іде дощ, падає в землю зерно, проростає, ось колоски тягнуться до сонця... Символіка наших предків налічує близько 300 окремих знаків та їхніх блоків. Серед них — відомі давнім шумерам зірка Іштар, знаки «рослина», «вода», «дім». На жаль, трипільська цивілізація зникла раніше, ніж ця система перетворилася на писемність. Шкода, дуже шкода... Адже скільки мудрого, доброго й важливого могли б сказати нам трипільці! Втім, вони й так чимало сказали. Було б кому почути...

Саме орнаменти зробили такою славнозвісною трипільську кераміку, аналогів якій у світі немає, не було й не буде. Ще один із символів давньої цивілізації — не менш колоритні теракоти людей і тварин, предмети священної та магічної практик. Усі жіночі образи, створювані трипільцями, були втіленням різних іпостасей Великої Богині, Праматері всього Сущого, котра народила яйце, з якого вийшов увесь світ (пригадуєте українську народну казку про яйце-райце? Виявляється, ось звідки «ноги ростуть»!), а також образами матрони — котра дає і виношує життя, та кори — котра життя охороняє.

Разом із неоціненною культурно-історичною спадщиною трипільці залишили нам і безліч загадок. Чому зникла їхня цивілізація? Для чого призначалися знамениті біноклеподібні посудини, які більше не повторилися в жодного етносу на Землі? Чому кожні 50—60 років трипільці знімалися з обжитих місць, спалювали свої будинки й переміщалися на нові території?..

Поки вчені не дали на ці та безліч інших запитань однозначних відповідей, кожний із нас має чудову можливість пофантазувати. Достатньо лише з’їздити в один із вихідних у Київську область, село Трипілля й відвідати Київський обласний археологічний музей та Трипільський історико-археологічний музей «Прадавня Аратта—Україна» — першу і єдину в світі приватну експозицію трипільської культури.

А ще краще — звернутися до Київського обласного туристичного агентства, яке розробило новий туристичний маршрут «Археологічні таємниці Київщини». Тоді, крім двох згаданих музеїв, ви побуваєте в не менш цікавому місці під назвою «Археодром», що в м. Ржищеві. Там тривають розкопки поселення трипільської та черняхівської культур. Тут для туристів улаштовують невелике шоу з демонстрацією трипільського одягу. Крім того, у вас на очах у реконструйованому трипільському горні обпалюють глиняні фігурки — дуже якісні копії найславнозвісніших трипільських статуеток, які тут-таки можна й придбати. До речі, за цілком прийнятну ціну.

...Трипільці називали свою державу Аратта — сонячна країна. І хоча існувала вона багато тисячоліть тому, її магічне тепло й ласкаве світло можна відчути й сьогодні. А потім, цілком можливо, станеться маленьке диво: зненацька щось тихо торкнеться вашої душі й забринить тривожно-радісно. І крізь товщу сірих дріб’язкових буднів раптом замерехтить шлях — шлях до Аратти. Вашої особистої Аратти — країни мудрості та душевного спокою.

За організацію прес-туру автор дякує Київському обласному туристичному агентству, управлінню культури і туризму Київської облдержадміністрації і Національній туристичній організації України.


Для друку


Фотогалерея
Фотогалерея

Рекомендуємо
прочитати